NIČIVÝ VLIV SLOV NA SEBEVĚDOMÍ

Vliv slova na naše sebevědomí je jeden z nejsilnějších aspektů, které nás ovlivňují.

To jakým způsobem s námi jednají naši rodiče, naši kamarádi, učitelé ve škole, spolupracovníci a nadřízení, naši životní partneři rozhoduje o tom, jakým způsobem se budeme rozhodovat a jednat a jak o sobě budeme smýšlet.

Slovo je velmi mocný nástroj a stejně tak jako nám dokáže být dobře k užitku, když je použito jako podpora a motivace, může se stát zbraní, která způsobí na našich duších zranění, která se jen velmi špatně hojí.  V mnoha případech se tyto rány nepodaří zacelit do konce života. Zvláště děti jsou velmi citlivé na to, jak s nimi mluvíme, jakými výrazy je častujeme, jaký volíme tón hlasu.

Kritika, která se uloží do mozku, jako program do počítače pak ovlivňuje to, co budeme, nebo nebudeme po zbytek života dělat, to jak se budeme nebo nebudeme chovat, to jak budeme nebo nebudeme schopni komunikovat s lidmi, jestli se budeme umět prosadit a s kým se budeme stýkat.

Je jedno kolik nám je let.

V dospělosti je to s kritikou podobné jako v dětství. Protože nás chce mozek uchránit od opakovaného zranění, přestáváme dělat věci a vracet se do situací, které kritiku vyvolávají. Přestaneme chodit na koupaliště, pokud se kritika týká naší postavy, přestaneme zpívat, protože je kritizován náš hlas, přestaneme chtít s partnerem dělat společné činnosti, pokud jsme u nich kritizovány…

Kritika v nás vyvolává pocit osobní neschopnosti a tak postupně přestáváme mít rádi sami sebe. Máme strach z  osobního selhání, nedokonalosti a  z posměchu z okolí.

Dovolíme lidem v naší blízkosti, aby z nás udělali někoho, kdo se nám nelíbí, s kým nejsme spokojeni a s kým se necítíme dobře. Čím více se necháme ovlivnit názory druhých, tím těžší je uvědomit si, že to nejsme opravdu my. Že je to jen pohled těch druhých.

18 jednoduchých cvičení ti může pomoci nabrat zpět ztracenou důvěru v sebe a navýšit si své sebevědomí.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Ke stažení ZDARMA

    6 PILÍŘŮ DLOUHODOBÝCH VZTAHŮ

  • Ke stažení ZDARMA

    18 VĚCÍ, KTERÉ TI POMOHOU NAVÝŠIT SEBEVĚDOMÍ

  • Výklad karet ZDARMA

    MALÉ NAKOUKNUTÍ

  • Kategorie